Arkivi i lajmeve

arrow_left 2008 arrow_right

Lajme

26 shkurt 2008

Draft Kushtetuta e gatshme edhe nė alfabetin Breil (shkrim pėr tė verbėrit)

 

Nė pėrpjekje pėr pėrfshirjen e tė gjithė qytetarėve nė njė proces demokratik nė konsultimet pėr kushtetutėn, Komisioni pėr Kushtetutė ka punuar me partnerė qė tė siguroj qė draft kushtetuta tė jetė e gatshme jo vetėm nė gjashtė gjuhėt qė fliten nė Kosovė – Shqip, Serbisht, Boshnjakisht, Rome, Turqisht dhe Anglisht – por edhe nė alfabetin breil. Kosova ka diku 5000 qytetarė me tė meta nė tė parė (verbėr), tė cilėt janė tė ftuar qė tė marrin pjesė nė kėtė proces tė pėrpilimit tė kushtetutės.

Draft kushtetuta tani ėshtė e gatshme edhe nė alfabetin breil nė shqip dhe serbisht. Kopjet e saja mund t’i gjeni nė degėt e Asociacionit e tė Verbėrve nė: Prishtinė, Pejė, Prizren, Gjilan, Ferizaj, Mitrovicė, Gjakovė, Malishevė dhe Rahovec.

Nėse dėshironi qė tė keni njė kopje tė versionit breil tė draft kushtetutės, nė shqip apo nė serbisht, ju lutemi kontaktoni:

Sekretariati i Komisionit Kushtetues
Qeveria e Kosovės, Ndėrtesa e re, kati i 8-tė, zyra nr. 803

Sheshi Skėnderbeu

10000 Prishtinė, Kosovė

Tel: +381 38 20014 208

 

Pėr mė tepėr, Asociacioni i tė Verbėrve po e organizon njė takim me anėtarėt e saj mbi draft kushtetutėn. Pėr informatat tė mė tutjeshme, ju lutemi vizitoni uebfaqen e tyre (http://shoqataeteverberveekosoves.org/), apo kontaktoni ata nė:  
 
Email: bujarkadriu@hotmail.com
shvpdk1@hotmail.com
Tel:       038/544-461

 

 

 

Kapitujt e Kushtetutės

Lidhjet

Lidhje me faqe nė gjuhėn angleze:

Foto nga debatet publike

Lajmet e fundit