Arkivi i lajmeve

arrow_left 2008 arrow_right

Lajme

29 janar 2008

Gjithė qytetarėt e Kosovės janė tė ftuar tė bėhen pjesė e procesit tė kushtetutės

Prishtinė – 28 Janar, 2008. Nė radhėt e para tė mbledhjeve qė shėnuan fillimin e procesit tė informatave publike nė lidhje me kushtetutėn e Kosovės, Zt. Hajredin Kuēi – Kryesuesi i Grupit Punues Kushtetues ka hapur mbledhjen duke njoftuar “I ftoj gjithė qytetarėt e Kosovės tė jenė pjesė e kėtij procesi tė kushtetutės”.

 

Zt. Kuēi dhe bashkėpunėtorja e Grupit Punues Kushtetues Znj. Nekibe Kelmendi kanė shpjeguar qė kjo ka qenė nė radhėt e para tė mbledhjeve qė do tė mbahen kudo nė Kosovė nė muajt e ardhshėm, pėr tė informuar qytetarėt e Kosovės pėr procesin e hartimit tė kushtetutės.

 

Nė hartimin e kushtetutės, Zt. Kuēi ka shpjeguar qė Grupi Punues ka pėrdorur parimet e pėrvijuara nė kushtetutat nga gjithė bota, parimet nga traktatet ndėrkombėtare dhe parimet nga propozimi i tė dėrguarit special tė Kombeve tė Bashkuara pėr statusin e ardhshėm tė Kosovės.

 

Zt. Kuēi ka treguar qė gjithė qytetarėt e Kosovės do tė kenė rastin tė marrin pjesė nė proces, pėrmes debateve publike dhe duke i parashtruar komentet komisionit pėrmes web faqes sė Grupit Punues Kushtetues.

 

Pėrafėrsisht 100 pėrfaqėsues tė mediave dhe publike kanė marrė pjesė nė sallėn e kuvendit komunal tė Prishtinės.

 

Pėr informata lidhur me mbledhjet e ardhshme pėr informimin publik pėr kushtetutė, ju lutemi klikoni kėtu

 

   

 

Kapitujt e Kushtetutės

Lidhjet

Lidhje me faqe nė gjuhėn angleze:

Foto nga debatet publike

Lajmet e fundit