Arkivi i lajmeve

arrow_left 2008 arrow_right

Komunikatat pėr shtyp

4 mars 2008

Prishtinė, Kosovė, 4 mars 2008 - Komisioni Kushtetues shqyrton komentet e qytetarėve nė Projektkushtetutėn e Republikės sė Kosovės

 

Komisioni Kushtetues i Republikės sė Kosovės ka kėnaqėsinė tė lajmėrojė pėr pėrfundimin e fazės pėr pėrfshirjen e qytetarėve nė procesin e hartimit tė Kushtetutės. Gjatė fazės sė dytė qytetarėt kanė pasur mundėsinė pėr tė diskutuar, debatuar dhe komentuar Projekt-Kushtetutėn e Republikės sė Kosovės pėrmes aktiviteteve tė ndryshme tė organizuara nga Komisioni nė tėrė Kosovėn. Pėrveē kėsaj, Komisioni ka pasur kėnaqėsinė tė mbėshtesė dhe merr pjesė nė disa debate dhe diskutime pėr pėrmbajtjen e Projekt-Kushtetutės tė organizuara nga organizatat e interesuara tė shoqėrisė civile, institucione akademike, grupe profesionistėsh, mediat lokale dhe ndėrkombėtare, dhe institucionet tjera, formale dhe joformale.

Projekt-Kushtetuta ėshtė shpėrndarė nė tėrė Kosovėn dhe qytetarėve tė Kosovės i’u ėshtė mundėsuar tė marrin kopjet e Projekt-Kushtetutės nga pikat shpėrndarėse nė ndėrtesat e komunave tė Kosovės, shkollat, universitetet, nga OJQ-tė e interesuara, mediat e shtypura, dhe pėrmes faqes zyrtare tė internetit www.kushtetutakosoves.info.

Projekt-Kushtetuta ėshtė publikuar nė gjuhėn shqipe, serbe, boshnjake, turke, rome dhe angleze. Pėrveē kėsaj projekt-Kushtetuta po ashtu ėshtė publikuar nė alfabetin Breil nė gjuhėn shqipe dhe serbe, dhe i’u ėshtė shpėrndarė anėtarėve tė saj pėrmes Shoqatės tė tė Verbėrve.

Komisioni ka mbledhur me kujdes komentet e paraqitura nga qytetarėt nė takimet me qytetarė dhe diskutimet nė tryeza tė rrumbullakėta me grupe tė interesit tė organizuara nė tėrė Kosovėn, si dhe komentet e dorėzuara Komisionit pėrmes faqes sė internetit, pėrmes letrave dėrguar Sekretariatit tė Komisionit, si dhe pėrmes mediave deri nė mesnatėn e 2 marsit 2008.

Komisioni vlerėson kontributin e qytetarėve nė hartimin e Kushtetutės sė Kosovės dhe shpreh zotimin e tij pėr tė marrė parasysh secilin koment tė paraqitur nga qytetarėt.

Komisioni tashmė ka filluar procesin e rėndėsishėm tė shqyrtimit tė komenteve tė qytetarėve nė Projekt-Kushtetutė dhe do ta ndryshojė Draftin pėr tė pasqyruar ndryshimet e pranueshme.

Pėr informata shtesė nė lidhje me kushtetutėn, procesin pėr hartimin e kushtetutės, dhe procesverbalet nga tė gjitha takimet ju lutem tė vizitoni: 

www.kushtetutakosoves.info , www.ustavkosova.info , www.kosovoconstitution.info.

Pėr Komisionin Kushtetues:

Komisioni Kushtetues i Kosovės ėshtė themeluar nga Presidenti i Kosovės nė pėrputhshmėri me rekomandimet e Emisarit Special tė Kombeve tė Bashkuara, Ahtisaarit, nė Raportin  pėr statusin e ardhshėm tė Kosovės, tė dorėzuar Sekretarit tė Pėrgjithshėm tė Kombeve tė Bashkuara.  Komisioni e reflekton diversitetin e Kosovės dhe ėshtė pėrgjegjės pėr hartimin e Kushtetutės qė pėrfaqėson interesat e tė gjithė qytetarėve tė Kosovės.

Informatat pėr kontakt:

Sekretariati i Komisionit Kushtetues

Qeveria e Kosovės, Ndėrtesa e re, kati i 8-tė, zyra nr. 803

Sheshi Skėnderbeu

10000 Prishtinė, Kosovė

Tel: +381 38 20014 208

Kapitujt e Kushtetutės

Lidhjet

Lidhje me faqe nė gjuhėn angleze:

Foto nga debatet publike

Lajmet e fundit