Arkivi i lajmeve

arrow_left 2008 arrow_right

Komunikatat pėr shtyp

2 prill 2008

Projekt-Kushtetuta e Republikės sė Kosovės Certifikohet

Prishtinė, Kosovė, 2 prill 2008

Projekt Kushtetuta e Republikės sė Kosovės u certifikua sot nga Z. Pietet Feith, Pėrfaqėsuesi Civil Ndėrkombėtar.

Nė letrėn dėrguar Z. Hajredin Kuēi, Kryesues i  Komisionit Kushtetues tė Republikės sė Kosovės, Z. Pieter Feith, Pėrfaqėsues Civil Ndėrkombėtar e njofton Komisionin Kushtetues se ėshtė shqyrtuar Projekt Kushtetuta e Republikės sė Kosovės dhe se nė bazė tė pėrgjegjėsive tė tij tė pėrcaktuara me nenin 10.4 tė Propozimit Gjithėpėrfshirės pėr Zgjidhjen e Statusit tė Kosovės tė datės 26 mars 2007, e certifikon Projekt Kushtetutėn e Republikės sė Kosovės.

Komisioni Kushtetues i Republikės sė Kosovės do tė organizon ceremoninė e nėnshkrimit tė Projekt Kushtetutės tė hėnėn me 7 Prill 2008.

Pėr informata shtesė nė lidhje me kushtetutėn, procesin pėr hartimin e kushtetutės dhe ngjarjet publike, ju lutem tė vizitoni: 
www.kushtetutakosoves.info , www.ustavkosova.info , www.kosovoconstitution.info.

Pėr Komisionin Kushtetues:

Komisioni Kushtetues i Kosovės ėshtė themeluar nga Presidenti i Kosovės nė pėrputhshmėri me rekomandimet e Emisarit Special tė Kombeve tė Bashkuara, Ahtisaarit, nė Raportin  pėr statusin e ardhshėm tė Kosovės, tė dorėzuar Sekretarit tė Pėrgjithshėm tė Kombeve tė Bashkuara.  Komisioni e reflekton diversitetin e Kosovės dhe ėshtė pėrgjegjės pėr hartimin e Kushtetutės qė pėrfaqėson interesat e tė gjithė qytetarėve tė Kosovės.

Informatat pėr kontakt:
Sekretariati i Komisionit Kushtetues
Qeveria e Kosovės, Ndėrtesa e re, kati i 8-tė, zyra nr. 803
Sheshi Skėnderbeu
10000 Prishtinė, Kosovė
Tel: +381 38 20014 208

Kapitujt e Kushtetutės

Lidhjet

Lidhje me faqe nė gjuhėn angleze:

Foto nga debatet publike

Lajmet e fundit