Institucionet e pavarura

Neni 132 [Roli dhe Kompetencat e Avokatit tė Popullit]

1. Avokati i Popullit mbikėqyr dhe mbron tė drejtat dhe liritė e individėve nga veprimet ose mosveprimet e paligjshme dhe tė parregullta tė autoriteteve publike.

2. Avokati i Popullit ėshtė i pavarur nė ushtrimin e detyrės dhe nuk pranon udhėzime e ndėrhyrje nga organet, institucionet ose autoritetet e tjera, tė cilat ushtrojnė pushtetin nė Republikėn e Kosovės.

3. Ēdo organ, institucion ose autoritet tjetėr, qė ushtron pushtet legjitim nė Republikėn e Kosovės, ėshtė i detyruar t’u pėrgjigjet kėrkesave tė Avokatit tė Popullit dhe t’i paraqesė atij/asaj tė gjitha dokumentet dhe informacionet e kėrkuara nė pajtim me ligj.


Neni 133 [Zyra e Avokatit tė Popullit]

1. Zyra e Avokatit tė Popullit ėshtė e pavarur, dhe propozon e administron buxhetin e vet, nė pajtim me ligj.

2. Avokati i Popullit ka njė (1) ose mė shumė zėvendės. Numri, mėnyra e pėrzgjedhjes dhe mandati i tyre, rregullohen me ligjin pėr Avokatin e Popullit. Tė paktėn njė (1) nga zėvendėsit e Avokatit tė Popullit ėshtė pjesėtar i komuniteteve qė nuk janė shumicė nė Kosovė.


Neni 134 [Kualifikimi, Zgjedhja dhe Shkarkimi i Avokatit tė Popullit]

1. Avokatin e Popullit e zgjedh Kuvendi i Kosovės, me shumicėn e votave tė tė gjithė deputetėve tė tij, pėr njė mandat pesė (5) vjeēar, pa tė drejtė rizgjedhjeje.

2. Avokat i Popullit ka tė drejtė tė zgjidhet ēdo shtetas i Republikės sė Kosovės, me arsim tė lartė, me karakter e moral tė lartė, i ndershėm, me eksperiencė dhe njohuri tė dalluara nė fushėn e tė drejtave tė njeriut.

3. Avokati i Popullit dhe zėvendėsit e saj/tij nuk mund tė jenė anėtarė tė asnjė partie politike, as tė ushtrojnė veprimtari politike, shtetėrore a private profesionale dhe as tė marrin pjesė nė organizmat drejtues tė organizatave civile, ekonomike dhe tregtare.

4. Avokati i Popullit gėzon imunitetin nga ndjekja penale, paditė civile ose shkarkimi pėr veprimet ose vendimet qė janė brenda fushės sė pėrgjegjėsive tė Avokatit tė Popullit.

5. Avokati i Popullit mund tė shkarkohet vetėm me kėrkesėn e mė shumė se njė tė tretės (1/3) sė tė gjithė deputetėve, dhe nė kėtė rast Kuvendi vendos me shumicėn e dy tė tretave (2/3) tė tė gjithė deputetėve tė tij.


Neni 135 [Raportimi i Avokatit tė Popullit]

1. Avokati i Popullit paraqet raport vjetor para Kuvendit tė Republikės sė Kosovės.

2. Me kėrkesėn e Kuvendit, Avokati i Popullit duhet tė dorėzojė raporte periodike ose tjera Kuvendit. Me kėrkesėn e Avokatit tė Popullit, Kuvendi duhet t’ia lejojė qė tė dėgjohet.

3. Avokati i Popullit ka tė drejtė tė bėjė rekomandime dhe tė propozojė masa, nėse vėren shkelje tė tė drejtave dhe lirive tė njeriut nga ana e organeve tė administratės publike dhe organeve tė tjera shtetėrore.

4. Avokati i Popullit ka tė drejtė tė referojė ēėshtje nė Gjykatėn Kushtetuese, nė pajtim me dispozitat e kėsaj Kushtetute.


Neni 136 [Auditori i Pėrgjithshėm i Kosovės]

1. Auditori i Pėrgjithshėm i Republikės sė Kosovės ėshtė institucioni mė i lartė i kontrollit ekonomik e financiar.

2. Organizimi, funksionimi dhe kompetencat e Auditorit tė Pėrgjithshėm tė Republikės sė Kosovės, pėrcaktohen me Kushtetutėn dhe me ligj.

3. Auditori i Pėrgjithshėm i Republikės sė Kosovės zgjidhet nga Kuvendi, me shumicėn e votave tė tė gjithė deputetėve tė Kuvendit, nė bazė tė propozimit tė Presidentit tė Republikės sė Kosovės.

4. Kuvendi vendos pėr shkarkimin e Auditorit tė Pėrgjithshėm tė Republikės sė Kosovės me shumicėn e dy tė tretave (2/3) tė tė gjithė deputetėve tė tij, nė bazė tė propozimit tė Presidentit ose me nismėn e njė tė tretės (1/3) sė deputetėve tė Kuvendit tė Republikės sė Kosovės.

5. Mandati i Auditorit tė Pėrgjithshėm tė Republikės sė Kosovės ėshtė pesė (5) vjet, me tė drejtė rizgjedhjeje vetėm edhe pėr njė mandat.


Neni 137 [Kompetencat e Auditorit tė Pėrgjithshėm tė Kosovės]

Auditori i Pėrgjithshėm i Republikės sė Kosovės kontrollon:
(1)   veprimtarinė ekonomike tė institucioneve publike dhe tė personave tė tjerė juridikė shtetėrorė;
(2)   pėrdorimin dhe mbrojtjen e fondeve publike nga organet e pushtetit qendror dhe lokal;
(3)   veprimtarinė ekonomike tė ndėrmarrjeve publike dhe personave juridikė tė tjerė, tek tė cilėt Shteti ka njė pjesė tė aksioneve, ose kur huat, kreditė dhe detyrimet e tyre garantohen nga Shteti.


Neni 138 [Raportimi i Auditorit tė Pėrgjithshėm tė Kosovės]

1. Auditori i Pėrgjithshėm i Republikės sė Kosovės, Kuvendit i paraqet:

(1) raport pėr zbatimin e Buxhetit tė Shtetit;

(2) mendimin pėr raportin e Qeverisė pėr shpenzimet e vitit financiar tė shkuar, para se tė miratohet nga Kuvendi;

(3) informacione pėr rezultatet e kontrolleve, sa herė qė kėrkohet nga Kuvendi.

2. Auditori i Pėrgjithshėm i Republikės sė Kosovės i paraqet Kuvendit raportin vjetor pėr veprimtarinė e vet.


Neni 139 [Komisioni Qendror i Zgjedhjeve]

1. Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ėshtė organ i pėrhershėm qė pėrgatit, mbikėqyr, drejton dhe verifikon tė gjitha veprimet qė kanė tė bėjnė me procesin e zgjedhjeve e referendumet dhe shpall rezultatet e tyre.

2. Komisioni pėrbėhet nga njėmbėdhjetė (11) anėtarė.

3. Kryesuesin e Komisionit Qendror tė Zgjedhjeve, e emėron Presidenti i Republikės sė Kosovės nga radhėt e gjyqtarėve tė Gjykatės Supreme dhe tė Gjykatave me jurisdiksion apeli.

4. Gjashtė (6) anėtarė emėrohen nga pjesėtarėt e gjashtė grupeve mė tė mėdha parlamentare tė pėrfaqėsuara nė Kuvend, tė cilėt nuk kanė tė drejtė tė marrin pjesė nė ndarjen e vendeve tė rezervuara. Nėse nė Kuvend janė tė pėrfaqėsuara mė pak grupe, grupi a grupet mė tė mėdha mund tė emėrojnė anėtarė shtesė. Njė (1) anėtarė emėrohet nga deputetėt e Kuvendit tė cilėt mbajnė vende tė rezervuara a tė garantuara pėr komunitetin Serb tė Kosovės dhe tre (3) anėtarė nga deputetėt e Kuvendit, tė cilėt mbajnė vende tė rezervuara a tė garantuara pėr komunitetet e tjera qė nuk janė shumicė nė Kosovė.


Neni 140 [Banka Qendrore e Kosovės]

1. Banka Qendrore e Republikės sė Kosovės, ėshtė institucion i pavarur i cili i pėrgjigjet vetėm Kuvendit tė Kosovės.

2. Banka Qendrore e Republikės sė Kosovės ushtron kompetencat dhe pushtetin e vet vetėm nė pajtim me kėtė Kushtetutė dhe me instrumentet e tjera ligjore tė zbatueshme.

3. Guvernatori i Bankės Qendrore tė Republikės sė Kosovės ushtron edhe detyrėn e Kryeshefit Ekzekutiv tė saj.

4. Qeverisja e Bankės Qendrore tė Republikės sė Kosovės dhe procedurat e zgjedhjes dhe tė nominimit tė anėtarėve tė Bordit tė Bankės Qendrore tė Kosovės rregullohen me ligjin, cili duhet tė sigurojė pavarėsinė dhe autonominė e saj.


Neni 141 [Komisioni i Pavarur i Medieve]

1. Komisioni i Pavarur i Medieve ėshtė organ i pavarur qė rregullon spektrin e Frekuencave Transmetuese nė Republikėn e Kosovės, licencon transmetuesit publik e privat, pėrcakton dhe zbaton politikėn e transmetimit si dhe ushtron kompetenca tė tjera tė pėrcaktuara me ligj.

2. Anėtarėt e Komisionit tė Pavarur tė Medieve zgjedhen sipas ligjit, pėrmes njė procesi transparent.


Neni 142 [Agjencitė e Pavarura]

1. Agjencitė e pavarura tė Republikės sė Kosovės janė institucione tė krijuara nga Kuvendi, nė bazė tė ligjeve pėrkatėse, tė cilat rregullojnė themelimin, funksionimin dhe kompetencat e tyre. Agjencitė e pavarura funksionet e tyre i kryejnė nė mėnyrė tė pavarur nga ēdo organ ose autoritet tjetėr nė Republikėn e Kosovės.

2. Agjencitė e pavarura kanė buxhetin e tyre, i cili administrohet nė mėnyrė tė pavarur, nė pajtim me ligj.

3. Secili organ, institucion ose autoritet tjetėr, qė ushtron pushtet legjitim nė Republikėn e Kosovės, ėshtė i detyruar tė bashkėpunojė dhe t’u pėrgjigjet kėrkesave tė agjencive tė pavarura gjatė ushtrimit tė kompetencave tė tyre ligjore, nė pajtim me ligj.

Kapitujt e Kushtetutės

Lidhjet

Lidhje me faqe nė gjuhėn angleze:

Foto nga debatet publike

Lajmet e fundit