Marrėdhėniet ekonomike

Neni 119 [Parimet e Pėrgjithshme]

1. Republika e Kosovės siguron njė mjedis tė favorshėm ligjor pėr ekonominė e tregut, lirinė e aktivitetit ekonomik dhe sigurinė e pronės publike e private.

2. Republika e Kosovės siguron tė drejta ligjore tė barabarta pėr tė gjithė investitorėt dhe tė gjitha ndėrmarrjet vendore dhe tė jashtme.

3. Veprimet qė kufizojnė konkurrencėn e lirė pėrmes vendosjes ose abuzimit tė pozitės dominuese, ose praktikave qė e kufizojnė konkurrencėn, janė tė ndaluara, me pėrjashtim kur kėto lejohen nė mėnyrė eksplicite me ligj.

4. Republika e Kosovės promovon mirėqenie pėr tė gjithė qytetarėt e saj duke inkurajuar zhvillimin e qėndrueshėm ekonomik.

5. Republika e Kosovės do tė themelojė organe tė pavarura pėr rregullimin e tregut atėherė kur vetė tregu nuk mundet qė nė masė tė mjaftueshme tė mbrojė interesin publik.

6. Investitorit tė jashtėm i garantohet nxjerrja e lirshme e fitimit dhe kapitalit tė investuar jashtė vendit, nė pajtim me ligjin.

7. Garantohet mbrojtja e konsumatorėve, nė pajtim me ligjin.

8. Secili person ėshtė i obliguar tė paguajė tatimet dhe kontributet e tjera tė parapara me ligj.

9. Republika e Kosovės ushtron tė drejtėn e pronėsisė mbi ēdo ndėrmarrje qė ajo kontrollon nė pajtim me interesin publik, me qėllim qė tė maksimalizojė vlerėn afatgjate tė ndėrmarrjes.

10. Shėrbimet publike tė detyrueshme mund tė imponohen mbi kėto ndėrmarrje nė pajtim me ligjin, i cili duhet tė pėrcaktojė edhe kompensimin e drejtė.


Neni 120 [Financat Publike]

1. Shpenzimet publike dhe mbledhja e tė hyrave publike duhet tė bazohen nė parimet e llogaridhėnies, efektshmėrisė, efikasitetit dhe transparencės.

2. Administrimi i politikės fiskale nė tė gjitha nivelet e qeverisė do tė jetė nė pajtim me kushtet pėr inflacion tė ulėt dhe zhvillim tė qėndrueshėm ekonomik dhe pėr krijimin e vendeve tė punės.

3. Huat publike rregullohen me ligj dhe duhet tė jenė nė pajtim mė stabilitetin ekonomik dhe qėndrueshmėrinė fiskale.


Neni 121 [Prona]

1. Llojet e pronės rregullohen me ligj.

2. Personat fizikė tė huaj dhe organizatat e huaja mund tė sigurojnė tė drejta tė pronėsisė mbi pronėn e paluajtshme nė pajtim me kushtet e arsyeshme tė pėrcaktuara me ligj ose me marrėveshje ndėrkombėtare.

3. Personat fizikė tė huaj dhe organizatat e huaja nė pajtim me kushtet e arsyeshme tė pėrcaktuara me ligj, mund tė sigurojnė tė drejta tė koncesionit dhe tė drejta tė tjera pėr shfrytėzim dhe/ose eksploatim tė resurseve nė pronėsi publike, pėrfshirė kėtu resurset natyrore, dhe tė infrastrukturės nė pronėsi publike.


Neni 122 [Pėrdorimi i Pasurisė dhe Burimeve Natyrore]

1. Populli i Republikės sė Kosovės nė pajtim me kushtet e arsyeshme tė pėrcaktuara me ligj, mund tė gėzojė resurset natyrore tė Republikės sė Kosovės, por nuk mund tė shkel obligimet qė dalin nga marrėveshjet ndėrkombėtare pėr bashkėpunim ekonomik.

2. Pasuritė natyrore, si ujėrat, hapėsira ajrore, pasuritė minerare dhe pasuritė e tjera natyrore, si dhe trualli, pyjet, bota bimore e shtazore, pjesėt e tjera tė natyrės, paluejtshmėria dhe tė mirat e tjera me rėndėsi tė veēantė kulturore, historike, ekonomike dhe ekologjike, tė cilat pėrcaktuar me ligj se janė pėrcaktuar me interes pėr Republikėn e Kosovės, gėzojnė mbrojtjen e tyre tė veēantė, nė pajtim me ligjin.

3. Kufizimet e tė drejtave tė pronarėve dhe tė drejtave tė tjera mbi eksploatimin e tė mirave me interes tė veēantė pėr Republikėn e Kosovės dhe kompensimi pėr kufizimet e tilla rregullohen me ligj.

Kapitujt e Kushtetutės

Lidhjet

Lidhje me faqe nė gjuhėn angleze:

Foto nga debatet publike

Lajmet e fundit