Qeveria e republikės sė Kosovės

Neni 92 [Parimet e Pėrgjithshme]

1. Qeverinė e Kosovės e pėrbėjnė Kryeministri, zėvendėskryeministrat dhe ministrat.

2. Qeveria e Kosovės ushtron pushtetin ekzekutiv nė pajtim me Kushtetutėn dhe ligj.

3. Qeveria zbaton ligjet dhe aktet e tjera tė miratuara nga Kuvendi i Kosovės dhe ushtron veprimtari tjera brenda pėrgjegjėsive tė pėrcaktuara me kėtė Kushtetutė dhe me ligj.

4. Qeveria merr vendime nė pajtim me kėtė Kushtetutė dhe me ligje, propozon projektligje dhe amendamentimin e ligjeve ekzistuese e akteve tė tjera, si dhe mund tė japė mendimin rreth projektligjeve tė cilat nuk janė tė propozuara nga ajo.


Neni 93 [Kompetencat e Qeverisė]

Qeveria ka kėto kompetenca:
(1)   propozon dhe zbaton politikėn e brendshme dhe tė jashtme tė vendit;
(2)   mundėson zhvillimin ekonomik tė vendit;
(3)   propozon Kuvendit projektligje dhe akte tė tjera;
(4)   merr vendime dhe nxjerr akte juridike ose rregullore, tė nevojshme pėr zbatimin e ligjeve;
(5)   propozon Buxhetin e Republikės sė Kosovės;
(6)   udhėzon dhe mbikėqyr punėn e organeve tė administratės;
(7)   udhėzon veprimtarinė dhe zhvillimin e shėrbimeve publike;
(8)   i propozon Presidentit tė Republikės sė Kosovės emėrimet dhe shkarkimet pėr shefa tė misioneve diplomatike tė Kosovės;
(9)   propozon amendamentimin e Kushtetutės;
(10)   mund tė referojė ēėshtje kushtetuese nė Gjykatėn Kushtetuese;
(11)  ushtron edhe funksione tė tjera ekzekutive, tė cilat nuk u janė caktuar organeve tė tjera qendrore ose vendore.


Neni 94 [Kompetencat e Kryeministrit]

Kryeministri ka kėto kompetenca:
(1)   pėrfaqėson dhe udhėheq Qeverinė;
(2)   siguron qė tė gjitha Ministritė tė veprojnė nė pajtim me politikat qeveritare;
(3)   siguron zbatimin e ligjeve dhe tė politikave tė pėrcaktuara tė Qeverisė;
(4)   ndėrron anėtarėt e Qeverisė, pa pėlqimin e Kuvendit;
(5)   kryeson Kėshillin e Sigurisė tė Kosovės;
(6)   emėron Drejtorin e Pėrgjithshėm tė Policisė sė Kosovės;
(7)   kėshillohet me Presidentin e Republikės sė Kosovės mbi ēėshtjet e Inteligjencės;
(8)  sė bashku me Presidentin, emėron Drejtorin, Zėvendėsdrejtorin dhe Inspektorin e Pėrgjithshėm tė Agjencisė sė Kosovės pėr Inteligjencė;
(9)   kėshillohet me Presidentin pėr zbatimin e politikės sė jashtme tė vendit;
(10)  kryen edhe punė tė tjera, tė pėrcaktuara me Kushtetutė dhe me ligj.


Neni 95 [Zgjedhja e Qeverisė]

1. Pas zgjedhjeve, Presidenti i Republikės sė Kosovės i propozon Kuvendit kandidatin pėr Kryeministėr, nė konsultim me partinė politike ose koalicionin qė ka fituar shumicėn e nevojshme nė Kuvend pėr tė formuar Qeverinė.

2. Kandidati pėr Kryeministėr, jo mė vonė se pesėmbėdhjetė (15) ditė pas emėrimit, paraqet pėrbėrjen e Qeverisė para Kuvendit tė Kosovės dhe kėrkon miratimin nga ana e Kuvendit.

3. Qeveria konsiderohet e zgjedhur nėse merr shumicėn e votave tė tė gjithė deputetėve tė Kuvendit tė Kosovės.

4. Nėse pėrbėrja e propozuar e Qeverisė nuk merr shumicėn e votave tė nevojshme, Presidenti i Republikės sė Kosovės, brenda dhjetė (10) ditėsh emėron kandidatin tjetėr sipas sė njėjtės procedurė. Nėse as herėn e dytė nuk zgjidhet Qeveria, atėherė Presidenti i Kosovės i shpall zgjedhjet, tė cilat duhet tė mbahen jo mė vonė se dyzet (40) ditė nga dita e shpalljes sė tyre.

5. Nėse Kryeministri jep dorėheqjen ose pėr arsye tė tjera, posti i tij/saj mbetet i lirė, Qeveria bie, dhe Presidenti i Republikės sė Kosovės, nė konsultim me partitė politike ose koalicionin qė ka fituar shumicėn nė Kuvend, mandaton kandidatin e ri, pėr tė formuar Qeverinė.
6. Anėtarėt e Qeverisė pas zgjedhjes, japin betimin para Kuvendit. Teksti i betimit rregullohet me ligj.


Neni 96 [Ministritė dhe Pėrfaqėsimi i Komuniteteve]

1. Ministritė dhe organet e tjera ekzekutive themelohen, sipas nevojės, pėr kryerjen e funksioneve brenda kompetencave tė Qeverisė.

2. Numri i anėtarėve tė Qeverisė pėrcaktohet me aktin e brendshėm tė saj.

3. Nė Qeveri do tė jenė sė paku njė (1) Ministėr nga komuniteti Serb dhe njė (1) Ministėr nga ndonjė komunitet tjetėr joshumicė nė Kosovė. Nėse janė mė shumė se dymbėdhjetė ministra, Qeveria do tė ketė edhe njė ministėr tė tretė, i cili pėrfaqėson njė nga komunitetet joshumicė nė Kosovė.

4. Do tė jenė sė paku dy (2) zėvendėsministra nga komuniteti Serb i Kosovės dhe dy (2) zėvendėsministra nga komunitete tė tjera joshumicė nė Kosovė. Nėse janė mė shumė se dymbėdhjetė (12) ministra, Qeveria do tė ketė edhe njė zėvendėsministėr tė tretė, i cili pėrfaqėson komunitetin Serb, dhe njė (1) tjetėr zėvendėsministėr, i cili pėrfaqėson njė nga komunitetet e tjera joshumicė nė Kosovė.

5. Zgjedhja e kėtyre ministrave dhe zėvendėsministrave do tė vendoset pas konsultimit me partitė, me koalicionet ose grupet qė pėrfaqėsojnė komunitetet qė nuk janė shumicė nė Kosovė. Nėse caktohen kandidatė jashtė deputetėve tė Kuvendit tė Kosovės, pėr kėta ministra e zėvendėsministra kėrkohet miratimi formal i shumicės sė deputetėve tė Kuvendit, tė cilėt u pėrkasin partive, koalicioneve, nismave qytetare dhe kandidatėve tė pavarur, tė cilėt janė deklaruar se pėrfaqėsojnė komunitetin nė fjalė.

6. Kryeministri, zėvendėskryeministrat dhe ministrat e Qeverisė mund tė zgjidhen nga deputetė tė Kuvendit tė Kosovės ose nga persona tė kualifikuar, qė nuk janė deputetė tė Kuvendit.

7. Papajtueshmėria e anėtarėve tė Qeverisė lidhur me funksionet e tyre rregullohet me ligj.


Neni 97 [Pėrgjegjėsia]

1. Qeveria, pėr punėn e vet, i pėrgjigjet Kuvendit tė Kosovės.

2. Kryeministri, zėvendėskryeministrat dhe ministrat mbajnė bashkėpėrgjegjėsinė pėr vendimet qė merr Qeveria, dhe pėrgjegjėsinė individuale pėr vendimet qė marrin nė fushat e pėrgjegjėsive tė tyre.


Neni 98 [Imuniteti]

Anėtarėt e Qeverisė sė Kosovės gėzojnė imunitet nga ndjekja penale, paditė civile dhe shkarkimi pėr veprimet dhe vendimet brenda fushėveprimit tė pėrgjegjėsive tė tyre si anėtarė tė Qeverisė.


Neni 99 [Procedurat]

Mėnyra e punės dhe procedurat e vendimmarrjes nė Qeveri rregullohen me ligj dhe me rregullore.


Neni 100 [Mocioni i Votėbesimit]

1. Mocioni i mosbesimit ndaj Qeverisė mund tė ngrihet me propozimin e njė tė tretės (1/3) tė tė gjithė deputetėve tė Kuvendit.

2. Votėbesimin e Qeverisė mund ta kėrkojė Kryeministri.

3. Mocioni i mosbesimit vihet nė rendin e ditė tė Kuvendit, jo mė vonė se pesė (5) ditė e as mė herėt se dy (2) ditė nga data e parashtrimit tė tij.

4. Konsiderohet se mocioni i mosbesimit ėshtė pranuar, nėse pėr tė kanė votuar shumica e tė gjithė deputetėve tė Kuvendit tė Kosovės.

5. Nėse mocioni i mosbesimit dėshton, mocioni tjetėr i mosbesimit nuk mund tė ringrihet gjatė nėntėdhjetė (90) ditėve tė ardhshme.

6. Nėse mocioni i mosbesimit votohet pėr Qeverinė nė tėrėsi, Qeveria konsiderohet nė dorėheqje.


Neni 101 [Shėrbimi Civil]

1. Pėrbėrja e shėrbimit civil do tė pasqyrojė shumėllojshmėrinė e popullit tė Kosovės, duke marrė nė konsideratė parimet e barazisė gjinore, tė njohura ndėrkombėtarisht.

2. Njė Kėshill i Pavarur Mbikėqyrės pėr shėrbimin civil siguron respektimin e rregullave dhe parimeve qė rregullojnė shėrbimin civil dhe i cili pasqyron diversitetin e popullit tė Republikės sė Kosovės.

Kapitujt e Kushtetutės

Lidhjet

Lidhje me faqe nė gjuhėn angleze:

Foto nga debatet publike

Lajmet e fundit