Dispozitat kalimtare

Neni 146 [Pėrfaqėsuesi Ndėrkombėtarė Civil]

Pavarėsisht dispozitave tjera tė kėsaj Kushtetute:
1. Pėrfaqėsuesi Ndėrkombėtarė Civil dhe organizatat e akterėt e tjerė ndėrkombėtarė tė mandatuar sipas Propozimit Gjithėpėrfshirės pėr Zgjidhjen e Statusit tė Kosovės, datė 26 mars 2007, kanė mandatin dhe kompetencat e pėrcaktuara me Propozimit Gjithėpėrfshirės duke pėrfshirė zotėsinė juridike si dhe privilegjet dhe imunitetet e pėrcaktuara me tė.

2. Tė gjitha autoritetet nė Republikėn e Kosovės bashkėpunojnė plotėsisht me Pėrfaqėsuesin Ndėrkombėtarė Civil, organizatat dhe akterėt tjerė ndėrkombėtarė tė mandatuar sipas Propozimit Gjithėpėrfshirės pėr Zgjidhjen e Statusit tė Kosovės, datė 26 mars 2007 dhe ndėr tė tjera i’u japin fuqi ligjore vendimeve ose akteve tė tyre.


Neni 147 [Autoriteti Pėrfundimtarė i Pėrfaqėsuesit Ndėrkombėtarė Civil]

Pavarėsisht dispozitave tė tjera tė kėsaj Kushtetute, Pėrfaqėsuesi Ndėrkombėtarė Civil, nė pajtim me Propozimin Gjithėpėrfshirės pėr Zgjidhjen e Statusit tė Kosovės, datė 26 mars 2007, ėshtė autoriteti pėrfundimtarė nė Kosovė lidhur me interpretimin e aspekteve civile tė Propozimit Gjithėpėrfshirės. Asnjė autoritet i Republikės sė Kosovės nuk ka jurisdiksion tė rishikojė, tė pakėsojė ose nė ndonjė mėnyrė tė kufizojė mandatin, kompetencat dhe detyrimet e pėrcaktuara nė nenin 146 dhe nė kėtė nen.


Neni 148 [Dispozitat Transicionale pėr Kuvendin e Kosovės]

1. Pėr dy (2) mandatet e para zgjedhore, Kuvendi i Republikės sė Kosovės do tė ketė njėzet (20) vende tė rezervuara pėr pėrfaqėsim tė komuniteteve qė nuk janė shumicė nė Kosovė nė mėnyrėn si vijon: Dhjetė (10) vende do t’u ndahen partive, koalicioneve, nismave qytetare dhe kandidatėve tė pavarur, qė janė deklaruar se pėrfaqėsojnė komunitetin Serb tė Kosovė, dhe dhjetė (10) vende do t’u ndahen komuniteteve tė tjera si vijon: komunitetit Rom njė (1) vend; komunitetit Ashkali njė (1) vend; komunitetit Egjiptian njė (1) vend; dhe njė (1) vend shtesė do t’i jepet komunitetit Rom, Ashkali ose Egjiptian, i cili ka numrin mė tė madh tė votave tė pėrgjithshme; komunitetit Boshnjak tri (3) vende, komunitetit Turk dy (2) vende dhe komuniteti Goran njė (1) vend. Ēdo vend i fituar pėrmes zgjedhjeve, do tė jetė vend shtesė, pėrveē dhjetė (10) vendeve tė rezervuara qė u ndahen pėrkatėsisht komunitetit Serb tė Kosovės dhe komuniteteve tė tjera.

2. Pavarėsisht nga pika 1 e kėtij neni, mandati ekzistues nė kohėn e hyrjes nė fuqi tė kėsaj Kushtetute do tė konsiderohet si mandati i parė zgjedhor i Kuvendit, nė rast se ky mandat zgjat pėr sė paku dy vite nga dita e hyrjes nė fuqi tė kėsaj Kushtetute.


Neni 149 [Miratimi Fillestar i Ligjeve me Interes Vital]

Pavarėsisht nga dispozitat e Nenit 81 tė kėsaj Kushtetute, ligjet me interes vital tė radhitura nė atė nen, do tė miratohen fillimisht me shumicėn e votave tė deputetėve tė pranishėm tė Kuvendit dhe qė votojnė.


Neni 150 [Procesi i Emėrimit tė Gjyqtarėve dhe Prokurorėve]

1. Shqyrtimi gjithėpėrfshirės mbarėkosovar pėr pėrshtatshmėrinė e tė gjithė kandidatėve pėr emėrime tė pėrhershme pėr gjyqtarė dhe prokurorė nė Kosovė, deri nė moshėn e pensionimit tė pėrcaktuar me ligj, do tė vazhdojė tė bėhet nė pajtim me Urdhėresėn Administrative 2008/2 dhe nuk do tė ndikohet nga pėrfundimi i mandatit tė UNMIK-ut, ose nga hyrja nė fuqi e kėsaj Kushtetute.

2. Tė gjithė kandidatėt e suksesshėm, tė cilėt janė emėruar ose riemėruar pėr gjyqtarė dhe prokurorė nga ana e Pėrfaqėsuesit Special tė Sekretarit tė Pėrgjithshėm, si pjesė e procesit tė emėrimit, do tė vazhdojnė tė shėrbejnė nė postet e tyre deri nė skadimin e natyrshėm tė mandatit tė tyre, ose deri atėherė kur ata tė shkarkohen nė pajtim me ligjin.

3. Komisioni i Pavarur Gjyqėsor dhe Prokurorial do t’i paraqesė me shkrim Kėshillit Gjyqėsor tė Kosovės rekomandimet pėr kandidatėt pėr emėrimin dhe riemėrimin e tyre si gjyqtarė dhe prokurorė, i cili ushtron pushtetin pėrfundimtar, qė t’ia propozojė Presidentit tė Kosovės kandidatėt pėr emėrim dhe riemėrim si gjyqtarė dhe prokurorė.

4. Tė gjithė kandidatėt e suksesshėm, tė cilėt janė emėruar ose riemėruar nga Presidenti i Kosovės si gjyqtarė dhe prokurorė, sipas propozimit tė Kėshillit Gjyqėsor tė Kosovės, si pjesė e procesit tė emėrimit, do tė vazhdojnė tė shėrbejnė nė kėto poste deri nė skadimin e natyrshėm tė mandatit tė tyre, ose deri atėherė kur ata tė shkarkohen nė pajtim me ligjin.

5. Pavarėsisht nga dispozitat e nenit 105 tė kėsaj Kushtetute, mandati i tė gjithė gjyqtarėve dhe prokurorėve qė nė mėnyrė tė suksesshme e kalojnė procesin e emėrimit siē ėshtė pėrcaktuar nė kėtė nen dhe tė cilėt kanė ushtruar funksionin sė paku dy vjet para emėrimit, sipas kėtij neni, ėshtė i pėrhershėm deri nė moshėn e pensionimit sikurse ėshtė pėrcaktuar mė ligj, pėrveē nėse shkarkohen nė pajtim me ligjin.


Neni 151 [Pėrbėrja e Pėrkohshme e Kėshillit Gjyqėsor tė Kosovės]

Deri nė fund tė mbikėqyrjes ndėrkombėtare tė zbatimit tė Propozimit Gjithėpėrfshirės pėr Zgjidhjen e Statusit tė Kosovės, tė datės 26 mars 2007, Kėshilli Gjyqėsor i Kosovės do tė pėrbėhet siē vijon:

1. Pesė (5) anėtarė janė anėtarė kosovarė tė Komisionit tė Pavarur Gjyqėsor dhe Prokurorial, qė janė verifikuar nga Komisioni i Pavarur Gjyqėsor dhe Prokurorial, si pjesė e fazės sė parė dhe tė dytė tė procesit tė emėrimit, nė pajtim me Urdhėresėn Administrative 2008/02. Prej kėtyre pesė (5) anėtarėve, njė (1) gjyqtar dhe njė (1) prokuror tė zgjedhur sipas metodės sė rastėsisė, do tė shėrbejnė nė Kėshillin Gjyqėsor tė Kosovės deri nė skadimin e natyrshėm tė mandateve tė tyre ekzistuese, kur do tė zėvendėsohen me njė (1) gjyqtar dhe njė (1) prokuror tė verifikuar nga Komisioni i Pavarur Gjyqėsor dhe Prokurorial dhe qė janė zgjedhur nga ana e kolegėve tė tyre, duke iu pėrmbajtur metodave qė kanė pėr qėllim sigurimin e pėrfaqėsimit sa mė tė gjerė tė shėrbimit tė Gjyqėsorit dhe Prokurorisė. Dy (2) gjyqtarėt e mbetur dhe njė (1) prokuror nga radhėt e pesė (5) anėtarėve kosovarė tė Komisionit tė Pavarur Gjyqėsor dhe Prokurorial, do tė shėrbejnė nė Kėshillin Gjyqėsor tė Kosovės pėr njė mandat plotėsues njėvjeēar pas skadimit tė natyrshėm tė mandatit tė tyre, kur ata do tė zėvendėsohen me procedurė tė njėjtė sikur edhe ish-kolegėt e tyre tė Komisionit tė Pavarur Gjyqėsor dhe Prokurorial. Nė rast tė themelimit tė njė subjekti pėrgjegjės pėr ēėshtjet e emėrimit, disiplinės dhe shkarkimit tė prokurorėve, tė gjithė anėtarėt e tjerė tė Kėshillit Gjyqėsor tė Kosovės do tė jenė gjyqtarė.

2. Tetė (8) anėtarėt e tjerė tė Kėshillit Gjyqėsor tė Kosovės do tė zgjedhen nga Kuvendi i Kosovės nė mėnyrėn e pėrcaktuar me kėtė Kushtetutė, pėrveē dy (2) nga katėr (4) anėtarėt e zgjedhur nga deputetėt e Kuvendit qė mbajnė vende tė fituara gjatė ndarjes sė pėrgjithshme tė vendeve, duhet tė jenė ndėrkombėtarė, tė pėrzgjedhur nga Pėrfaqėsuesi Ndėrkombėtarė Civil, sipas propozimit tė Misionit Evropian pėr Politika tė Sigurisė dhe Mbrojtes. Njėri nga anėtarėt ndėrkombėtarė duhet tė jetė gjyqtar.


Neni 152 [Pėrbėrja e Pėrkohshme e Gjykatės Kushtetuese]

Deri nė fund tė mbikėqyrjes ndėrkombėtare tė zbatimit tė Propozimit Gjithėpėrfshirės pėr Zgjidhjen e Statusit tė Kosovės, tė datės 26 mars 2007, Gjykata kushtetuese do tė pėrbėhet si nė vijim:

1. Gjashtė (6) nga nėntė (9) gjyqtarėt emėrohen nga Presidenti i Republikės sė Kosovės, me propozimin e Kuvendit.

2. Nga gjashtė (6) gjyqtarėt, dy (2) do tė shėrbejnė pėr njė mandat trevjeēar, pa mundėsi tė rizgjedhjes, dy (2) do tė shėrbejnė pėr njė periudhė gjashtėvjeēare, pa mundėsi tė rizgjedhjes, dhe dy (2) do tė shėrbejnė pėr njė periudhė nėntėvjeēare, pa mundėsi tė rizgjedhjes. Mandatet e gjyqtarėve fillestarė do tė zgjidhen me short, nga Presidenti i Republikės sė Kosovės, menjėherė pas emėrimit tė tyre.

3. Nga gjashtė (6) gjyqtarėt, katėr (4) do tė zgjidhen votat e dy tė tretave (2/3) tė deputetėve tė Kuvendit, tė cilėt janė tė pranishėm dhe qė votojnė. Dy (2) do tė zgjidhen me shumicėn e votave tė deputetėve tė Kuvendit, pas pėlqimit tė shumicės sė deputetėve tė Kuvendit, tė cilėt mbajnė vendet qė janė rezervuar ose garantuar pėr pėrfaqėsuesit e komuniteteve qė nuk janė shumicė nė Kosovė.

4. Tre (3) gjyqtarė ndėrkombėtarė do tė emėrohen nga Pėrfaqėsuesi Ndėrkombėtarė Civil pas konsultimit me Kryetarin e Gjykatės Evropiane pėr tė Drejtat e Njeriut. Tre (3) gjyqtarėt nuk do tė jenė qytetarė tė Kosovės dhe as tė ndonjė vendi fqinj.

5. Pėrfaqėsuesi Ndėrkombėtarė Civil do tė pėrcaktojė se kur skadon mandati i gjyqtarėve ndėrkombėtarė, dhe gjyqtarėt do tė ndėrrohen sikur ėshtė e parashikuar me Kushtetutė.


Neni 153 [Prania Ndėrkombėtare Ushtarake]

Pavarėsisht dispozitave tjera tė kėsaj Kushtetute, Prania Ndėrkombėtare Ushtarake ka mandatin dhe kompetencat e pėrcaktuara nga instrumentet relevante ndėrkombėtare, pėrfshirė Rezolutėn 1244 tė Kėshillit tė Sigurimit tė Kombeve tė Bashkuara dhe Propozimit Gjithėpėrfshirės pėr Zgjidhjen e Statusit tė Kosovės, datė 26 mars 2007. Kryesuesi i Pranisė Ndėrkombėtare Ushtarake, nė pajtim me Propozimin Gjithėpėrfshirės pėr Zgjidhjen e Statusit tė Kosovės, datė 26 mars 2007, ėshtė autoriteti final nė zonėn operative pėr sa i pėrket interpretimit tė atyre aspekteve tė marrėveshjes sė pėrmendur qė i referohen Pranisė Ndėrkombėtare Ushtarake. Asnjė autoritet i Republikės sė Kosovės nuk ka jurisdikcion tė rishikojė, tė pakėsoj ose pėrndryshe tė kufizoj mandatin, kompetencat dhe detyrimet e referuara nė kėtė nen.


Neni 154 [Trupat e Mbrojtjes tė Kosovės]

Trupat e Mbrojtjes tė Kosovės do tė shpėrbėhen brenda njė viti pas hyrjes nė fuqi tė kėsaj Kushtetute. Deri nė shpėrbėrje, Prania Ndėrkombėtare Ushtarake, nė konsultim me Pėrfaqėsuesin Ndėrkombėtarė Civil dhe Republikėn e Kosovės do tė ketė autoritet ekzekutiv mbi Trupat e Mbrojtjes tė Kosovės dhe vendos pėr dinamikėn kohore tė shpėrndarjes.


Neni 155 [Shtetėsia]

1. Tė gjithė banorėt e ligjshėm tė Kosovės nė datėn e miratimit tė kėsaj Kushtetute, gėzojnė tė drejtėn e shtetėsisė sė Republikės sė Kosovės.

2. Republika e Kosovės ua njeh tė drejtėn nė shtetėsinė e Republikės sė Kosovės, pavarėsisht nga vendbanimi i tyre i tanishėm dhe shtetėsia qė ata kanė, tė gjithė qytetarėve tė ish-Republikės Federative tė Jugosllavisė, tė cilėt kanė qenė banorė tė pėrhershėm tė Kosovės me datėn 1 janar 1998, dhe pasardhėsve tė tyre tė drejtpėrdrejtė.


Neni 156 [Refugjatėt dhe Personat e Zhvendosur Brenda Vendit]

Republika e Kosovės promovon dhe lehtėson kthimin e sigurt dhe me dinjitet tė refugjatėve dhe personave tė zhvendosur brenda vendit, dhe u ndihmon atyre pėr kthimin e pronave dhe posedimeve tė tyre.


Neni 157 [Auditori i Pėrgjithshėm i Kosovės]

Deri nė fund tė mbikėqyrjes ndėrkombėtare dhe zbatimit tė Propozimit Gjithėpėrfshirės pėr Zgjidhjen e Statusit tė Kosovės, datė 26 mars 2007, Revizori i Pėrgjithshėm i Republikės sė Kosovės do tė jetė njė ndėrkombėtar i emėruar nga Pėrfaqėsuesi Ndėrkombėtarė Civil.


Neni 158 [Autoriteti Qendror Bankar]

Deri nė fund tė mbikėqyrjes ndėrkombėtare dhe zbatimit tė Propozimit Gjithėpėrfshirės pėr Zgjidhjen e Statusit tė Kosovės, datė 26 mars 2007, Guvernatori i Bankės Qendrore tė Republikės sė Kosovės do tė emėrohet nga Presidenti i Republikės sė Kosovės, pas marrjes sė pėlqimit nga Pėrfaqėsuesi Ndėrkombėtarė Civil.


Neni 159 [Pronat dhe Ndėrmarrjet nė Pronėsi Shoqėrore]

1. Tė gjitha ndėrmarrjet qė ishin nė tėrėsi ose pjesėrisht nė pronėsi shoqėrore, para hyrjes nė fuqi tė kėsaj Kushtetute, do tė privatizohen nė pajtim me ligj.

2. Tė gjitha interesat nė pronėsi shoqėrore nė prona dhe ndėrmarrje nė Kosovė do tė jenė nė pronėsi tė Republikės sė Kosovės.


Neni 160 [Ndėrmarrjet nė Pronėsi Publike]

1. Republika e Kosovės do t’i ketė nė pronėsi tė vet tė gjitha ndėrmarrjet nė Republikėn e Kosovės qė janė ndėrmarrje nė pronėsi publike. Tė gjitha obligimet qė kanė tė bėjnė me kėto tė drejta pronėsore do tė jenė obligime tė Republikės sė Kosovės. Qeveria e Kosovės mund tė privatizojė, tė japė me koncesion ose tė japė me qira ndėrmarrjet nė pronėsi publike nė mėnyrėn e rregulluar me ligj.

2. Tė drejtat e pronėsisė, qė kanė tė bėjnė me njė ndėrmarrje nė pronėsi publike e cila ofron shėrbime vetėm nė njė komunė specifike ose nė njė numėr tė kufizuar tė komunave, do tė jenė tė drejta pronėsore tė komunės ose komunave pėrkatėse. Obligimet nė lidhje me tė drejtat e tilla pronėsore do tė jenė obligime tė komunės ose komunave pėrkatėse. Kuvendi mundet me ligj tė identifikojė njė ndėrmarrje tė tillė dhe komunėn a komunat, qė kanė tė drejta pronėsore dhe obligimet lidhur me to. Nėse pėrcaktohet me ligj, komuna a komunat pėrkatėse, ndėrmarrjet nė pronėsi shoqėrore mund t’i privatizojnė, t’i japin me koncesion ose t’i lėshojnė me qira.


Neni 161 [Transicioni i Institucioneve]

1. Me pėrjashtim tė rastet kur Kushtetuta pėrcakton njė transicion tjetėr, tė gjitha kompetencat, pėrgjegjėsitė dhe detyrimet e institucioneve tė pėrcaktuara me kėtė Kushtetutė, do t’u kalojnė menjėherė atyre institucioneve nė ditėn e hyrjes nė fuqi tė kėsaj Kushtetute. Kohėzgjatja e mandatit tė secilit institucion para hyrjes nė fuqi tė kėsaj Kushtetute, do tė mbetet e paprekur dhe e pandryshuar deri nė skadimin e rregullt, ose deri nė zgjedhjet e reja.

2. Deri ne zgjedhjet e para parlamentare pas hyrjes nė fuqi tė kėsaj Kushtetute, Kryesia e Kuvendit mbetet me kompetencat e parapara nė mandatin e saj ekzistues. Pas seancės konstituive tė Kuvendit tė parė pas hyrjes nė fuqi tė kėsaj Kushtetute, Kryesia e Kuvendit ristrukturohet nė pajtim me dispozitat e kėsaj Kushtetute.

3. Dispozitat e nenit 70.3.(3) nuk do tė aplikohen deri nė seancėn konstituive tė Kuvendit pas zgjedhjeve tė para parlamentare pas hyrjes nė fuqi tė kėsaj Kushtetute.

4. Deri nė formimin e Kėshillit Prokurorial tė Kosovės, funksionet dhe pėrgjegjėsitė e tij do tė i kryejė Kėshilli Gjyqėsor i Kosovės.


Neni 162 [Hyrja nė Fuqi]

Kushtetuta e Republikės sė Kosovės hyn nė fuqi mė 15 qershor 2008.

Kapitujt e Kushtetutės

Lidhjet

Lidhje me faqe nė gjuhėn angleze:

Foto nga debatet publike

Lajmet e fundit