Ramadan B. Kelmendi

Pozita e tanishme:   

 • Ligjerues i sė Drejtes Kushtetuese I dhe II pranė Kolegjit Universitar dhe Shkencave Sociale, “Fama”, Mitrovicė.
 • Drejtor i QRP-sė Mitrovicė.
 • Anėtar i Kryesisė sė Shoqatės sė Juristėve tė Kosovės.

Partia  Politike:                 

Lidhja Demokratike e Dardanisė

Kryetar i LDD-sė, Dega nė Mitrovicė 

Pozitat e mėhershme: 

 • Profesor nė Shkollat e Mesme – Mitrovicė dhe Prishtinė
 • Gjyqtar.
 • Udheheqės i Sherbimit Kadrovik nė Kombinatin “Trepēa”.
 • Deputet i Kuvendit tė Kosovės i legjislaturės 1990.
 • Anėtar i Komisionit pėr mandate dhe Imunitet 1990.
 • Anėtar i Komisionit Kushtetues 1990.
 • Deputet qė miratoi Deklaraten Kushtetuese pėr Pavarsinė e Kosovės, 2 Korrik 1990 dhe Kushtetutėn e Republikės sė Kosovės mė 7 Shtator 1990.
 • Nėnkryetar i Kuvendit tė Republikės sė Kosovės
 • Anėtar i Bordit tė pėrkohshėm tė Kombinatit “Trepēa”, 2001.
 • Kėshilltar i Kuvendit tė Komunės sė Mitrovicės nė zgjedhjet e para.
 • Deputet i Kuvendit tė Kosovės nė dy legjislaturat e pasluftės.
 • Anėtar i Komisionit pėr ēeshtje juridiko-kushtetuese, shėrbimeve publike dhe i Komisionit pėr hartimin e Rregullorės sė Punės sė Kuvendit tė Kosovės.
 • Anėtar i Komisionit Kushtetues nga radha e Deputetve tė Kuvendit tė Kosovės 2004 – 2007.
 • Anėtar i Komisionit Kushtėtues – 2008.

Edukimi:   

 • Shkolla e Mesme Normale, Mitrovicė (Mėsues)
 • FSHMN – Drejtimi Profesor I Gjeografisė 1975, Prishtinė.
 • Fakulteti Juridik 1976, Prishtinė.
 • Fakulteti i Shkencave Politike 1995 – Zagreb.
 • Studimet post diplomike, drejtimi i Demografisė, Beograd 1982.
 • Magjistėr i Shkencave Juridike.
 • Doktor i Shkencave Juridike.

Njohja e gjuhėve:  

 • Serbisht (tė folur dhe lexuar shume mirė)
 • Kroatisht (tė folur dhe lexuar shume mirė)
 • Njohja elementare e anglishtes dhe turqishtes.

Kapitujt e Kushtetutės

Lidhjet

Lidhje me faqe nė gjuhėn angleze:

Foto nga debatet publike

Lajmet e fundit