Arsim Bajrami

Pozita e tanishme:               

 • Ministėr i Ministrisė sė Shėrbimeve Publike.
 • Deputet i Kuvendit tė Kosovės (2007).
 • Anėtar i Komisionit Kushtetues tė Kosovės 2007-2008.

Partia  Politike:                

 • Partia Demokratike e Kosovės (PDK).

Pozitat e mėhershme:          

 • Bashkėkryesues i Grupit pėr Hartimin e Kushtetutės sė Kosovės nė Delegacionin e Kosovės pėr Negociata (2005-2006).
 • Rektor i Universitetit tė Prishtinės (2004). 
 • Deputet nė Kuvendin e Kosovės (2001).
 • Bashkėkryesues i Hartimit tė Kornizės Kushtetuese (2001).
 • Zv. Ministėr i Drejtėsisė nė Qeverinė e Pėrkohshme tė Kosovės (1999). 
 • Ekspert ligjor nė Delegacionin Kosovar nė Rambuje, Francė (1998) Ligjėrues pėr lėndėt “E drejta kushtetuese” dhe “Teori & Praktikė Parlamentare”, E Drejta e Kosovės nė Tranzicion”, nė Fakultetin Juridik tė Universitetit Prishtinės.

Edukimi:                  

 • Studimet e doktoratės me temė “Aspekti normativ i mėvetėsisė sė Kosovės nė periudhėn 1945-1994”, tė pėrfunduara mė (1995).
 • Nė vitin 1985 mbaroi studimet pasuniversitare nė  e sė drejtės kushtetuese. 
 • Specializim nė SHBA, Angli, Itali, Gjermani.


Njohja e gjuhėve:   

 • Shqip, Serbisht, Anglisht.

Kapitujt e Kushtetutės

Lidhjet

Lidhje me faqe nė gjuhėn angleze:

Foto nga debatet publike

Lajmet e fundit