Jakup Krasniqi

Pozita e tanishme:    

Kryetar i Kuvendit tė Kosovės

Partia  Politike:                 

Partia Demokratike e Kosovės  ( PDK )

Pozitat e mėhershme: 

 • Nė seancėn e 09 janarit 2008, zgjidhet Kryetar i Kuvendit tė Kosovės, Janar 2008.
 • Deputet, mandati i III, Nėntor 2007. 
 • Deputet, mandate i  II nė Kuvendin e Kosovės,Shef i GP tė PDK-sė, Tetor 2004.
 • Ministėr i Ministrisė sė Shėrbimeve Publike nė Qeverinė e Kosovės, Mars 2002 - Dhjetor 2004.
 • Deputet nė legjislaturėn e parė, 2001.
 • Ministėr i Ministrisė pėr Rindėrtim dhe Zhvillim, 1999 - Janar 2000.
 • Zėdhėnės i Shtabit tė Pėrgjithshėm tė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės (UĒK), 1998-1999.
 • Kryetar i Kėshillit tė Arsimit nė Drenas, 1995-1998.
 • Arsimtar nė Gjimnazin “Skėnderbeu” nė Drenas, 1991-1994.
 • Arsimtar nė Arllat dhe pastaj nė Shkollėn e Mesme nė Skenderaj, 1979-1981.
 • Arsimtar nė Fatos dhe Arllat, 1976-1977, arsimtar nė Shkollėn e Mesme nė Drenas, 1972-1977.

Edukimi:

 • Mbrojtja e tezės sė magjistraturės nė Univerzitetin e Kosovės; tema:”Lėvizja Politike dhe qėndresa e armatosur nė Kosovė 1991-1999”,  Nėntor 2003.
 • Studimet pas Univerzitare nė Fakultetin Filozofik,Dega e Historisė nė Univerzitetin e Prishtinės nė Prishtinė, 1995-1997.
 • Fakulteti Filozofik, dega e Historisė nė Prishtinė, 1972-1976.
 • Shkolla (e mesme) Normale nė Prishtinė, 1966-1971.
 • Shkolla Fillore, nė Fatos (Negroc) nė Arllat, 1957-1965.

Njohja e gjuhėve: 

 • Shqip - Amėtare
 • Anglisht – (pėr shfrytėzim literature)
 • Kroatisht – Rrjedhshėm
 • Serbisht – Rrjedhshėm 

Kapitujt e Kushtetutės

Lidhjet

Lidhje me faqe nė gjuhėn angleze:

Foto nga debatet publike

Lajmet e fundit