Kadri Mehmet Kryeziu

Pozita e tanishme:

 • Profesor i Univerzitetit Iliria ,ligjirues i lėndės Mendimi Juridik dhe politik dhe i drejtės romake II.

Partia Politike:

 • Aleanca  pėr Ardhmerinė e Kosovės, Anėtar i  Kryesisė Qendrore,  dhe Kryetar i degės sė AAK-sė  nė Prizren ,nga themelimi qė nga Maji 2000.

Pozitat e mėhershme:

 • Organizator i demostratave studentore nė Mars tė vitit 1981,i dėnuar me 10 vite burg tė rėndė.
 • Kryetar i Kėshillit pėr Mbrojtjen e tė drejtave dhe Lirive tė Njeriut nė Prizren - 1990-1995.
 • Anėtarė i Kryesisė sė Partisė Parlamentare (PPK) - 1991-2000.
 • Profesor i lėndės tė sė Drejtės Kushtetuese nė shkollat e mesme tė Prizrenit,Gjimnaz, Mjekėsi, Muzikė – 1996.
 • Kryetar i Komunes sė Prizrenit nė vitin -1999. 
 • Kėshilltar i Asamblesė Komunale nė Prizren -  2000-2005.
 • Kryeinspektor i Inspektoratit nė Ministrinė e Mjedisit dhe Planifikimit Hapėsinor – 2005.
 • Zv.minister i Ministrisė i Tregtisė dhe Industrisė - 2005-2008.
 • Edukimi:
 • Shkolla e mesme Gjimnazi Prizren – 1976. Fakultiti juridik -1981.
 • Magjistėr i shkencave juridike ,drejtimi politiko administrative.

Njohja e gjuhėve:

 • Gjuha frėnge - shumė mirė,
 • Angleze - mirė,
 • Serbe - shumė mirė     

Kapitujt e Kushtetutės

Lidhjet

Lidhje me faqe nė gjuhėn angleze:

Foto nga debatet publike

Lajmet e fundit