Jakup Krasniqi

Speaker of the Assembly of Kosovo

Political Affiliation: 

Democratic Party of Kosovo (PDK)

Previous Posts: 

  • In the plenary session of date 09 January 2008, he was elected President of the Assembly of Kosovo.
  • Deputy, Third (III) Mandate, November 2007
  • Deputy, Second (II) Mandate in the Assembly of Kosovo,
  • Head of the PDK Parliamentarian Group,  October 2004.
  • Minister in the Ministry of Public Services in the Government of Kosovo, March 2002-December 2004
  • Deputy in the first Legislation, 2001.
  • Minister in the Ministry for Reconstruction and Development 1999–January 2000
  • Spokesman of Headquarters of Kosova Liberty Army (KLA), 1998–1999
  • Chairperson of Education Council in Drenas, 1995–1998
  • Teacher in the Secondary School “Skėnderbeu“ in Drenas 1991–1994
  • Teacher in Arllat and in the Secondary School in Skėnderaj.
  • Teacher in Schools in Fatos and Arllat, 1972-1977
  • Teacher in the Secondary School in Drenas. 1976-1977

Education: 

  • Defense of Masters Dissertation at the University of Kosovo; topic: “Political Movement and Army Resistance in Kosovo 1991–1999”, November 2003   22.11.2003
  • Post-Graduate Studies at Philosophical Faculty, Branch of History at the University of Prishtina in Prishtina, 1995-1997
  • Philological Faculty, branch of History in Prishtina, 1972-1976
  • Secondary School in Prishtina, 1066-1971
  • Primary School, in Fatos (Negroc) in Arllat, 1957-1965

Languages:   

  • Albanian – mother tongue
  • English – (literature using skills)
  • Croatian – Fluently
  • Serbian – Fluently

Constitutional Chapters

Related links

Photos from public debates

LATEST NEWS